„Mám 1000 kalifornských žížal. Jak dlouho potrvá, než se jejich počet zdvojnásobí?“
Reprodukce žížal a rychlost růstu celé kolonie závisí na dvou hlavních faktorech.
1. Kolik žížal jsou aktivní zralí jedinci a jsou tito jedinci schopni reprodukce?
2. Jaké jsou podmínky prostředí ve vermikompostéru? To znamená zda je prostředí příznivé (teplota, pH, vlhkost), zda je k dispozici dost místa k expanzi kolonie a zda je k dispozici dostatek potravy.
Obecně platí, že populace kalifornských žížal se může zdvojnásobit přibližně každých 60 až 90 dnů. Od okamžiku vylíhnutí dosáhne za tuto dobu žížala dospělosti (schopnosti reprodukce), plného vzrůstu však jedinec dosáhne až za přibližně 12 měsíců. Dospělé jedince lze identifikovat podle výrazného prstence kolem těla.
Za příznivých podmínek produkuje každá dospělá kalifornská žížala průměrně čtyři až pět kokonů za měsíc, přičemž každý kokon obsahuje průměrně šest vajíček (může jich být až 20). Po nakladení kokonů trvá přibližně 21-30 dní do vylíhnutí žížal.
Tento časový interval se může výrazně prodloužit s klesající teplotou. Tím se vývoj kokonů zpomalí a v některých případech zcela zastaví, dokud není teplota opět příznivější. Studie a pokusy ukázaly, že kapsle s vajíčky mohou být udržovány chlazené v lednici a ležet po dobu až 18 měsíců v reprodukce schopném stavu. Rovněž nevhodná vlhkost v případě příliš suchého prostředí může zpomalit vývoj a líhnutí.
Samotné žížalí kolonie jsou vysoce samoregulující. To znamená, že budou regulovat svou vlastní populaci na základě dostupného prostoru, prostředí a potravy.
Kalifornská žížala je schopna zkonzumovat každý den potravu až do výše své vlastní hmotnosti, tzn. 1kg kalifornských žížal může spotřebovat mezi 0,5-1kg organického materiálu každý den. Vzhledem k tomu jak populace roste, je třeba zajistit stále více potravy, aby byl zajištěn trvalý růst kolonií. Kromě toho by měla být teplota prostředí udržována co nejblíže 24 stupňům Celsia pro udržení co nejpříznivějších podmínek.
Jak vidíte, odpovědět na úvodní otázku opravdu není jednoduché, protože podmínky prostředí se budou vždy do jisté míry lišit (pokud nejsou zcela uměle regulovány a udržovány).
Proto používáme při úvahách o zdvojnásobení počtu kalifornských žížal rozmezí 60-90 dní.